سیم بکسل های نتاب

سیم بکسل نتاب ساختار ویژه ای از سیم بکسل است که به سبب نوع ساختار زمانی که تحت بار قرار میگیرد در برابر پیچش مقاومت میکند. استفاده از این نوع سیم بکسل مخصوصا در جرثقیل ها که چرخش بار در ارتفاعات باعث عدم تعادل و لنگر میشود و میتواند خسارات مالی و جانی بسیار زیادی را سبب شود بسیار مرسوم است . از بین انواع ساختار سیم بکسل های نتاب دو ساختار 7*17 و 7*35 مغز فولادی در ایران بسیار شناخته شده اند. این ساختارهای سیم بکسل که مغز فولادی هستند.

سیم بکسل های نتاب در دو طبقه عمومی تک لا و چند لا دسته بندی میشوند که سیم بکسل نتاب تک لا از 3 یا 4 استرند و سیم بکسل نتاب چند لا از 8 تا 20 استرند دارد . در هر لایه در ساختار این نوع سیم بکسل استرند ها در خلاف جهت یکدیگر پیچیده شده اند که این ساختار حداکثر مقاومت در برابر پیچش را ایجاد میکند.

بطور کلی در تولید قطعات صنعتی در زمان طراحی فاکتور امنیتی را در نطر میگیرند که هر قدر حساسیت کالا بیشتر باشد این فاکتور بالاتر است . در تولید سیم بکسل های نتاب فاکتور امنیتی را حداقل 5 در نظر میگیرند که این نشاندهنده حساسیت بالای این سیم بکسل است.

سیم بکسل های نتاب به سبب تراکم بالای لایه ها و استرند نسبت به دیگر سیم بکسل ها سایش لایه ای بیشتری دارند ، این در حالی است که مقاومت کششی بسیار بالای این ساختارها باعث شده که بعنوان مناسبترین انتخاب برای انواع جرثقیل در نظر گرفته میشوند.